Prenumerera  /  Säga upp  /  Medlemskap                                            


EFES NEWSLETTER - JUNI 2026

  Europeisk tragedi i London

Det pågår för närvarande ett fullskaligt experiment i London. Det visar att en billig skattepolitik för statskassan kan ha stor inverkan på överföring av företag till anställda. Detta är av intresse för alla européer och andra.

W ciągu ostatnich dziesięciu lat własność pracownicza w MŚP odnotowała w Wielkiej Brytanii niezwykły wzrost (patrz poprzedni biuletyn. Szybko zmierzamy w kierunku sytuacji, w której co dziesiąte MŚP byłby własnością pracowników. W większości przypadków pracownicy stają się w 100% właścicielami swojej firmy (średnia wielkość. I to wszystko bez konieczności wydawania ani grosza z własnych pieniędzy. Sukces ten był wynikiem wprowadzenia w 2014 r. mechanizmu Employee Ownership Trust w 2014 r..

Världen har aldrig tidigare skådat något liknande.

A potem… nowa Kanclerz Skarbu, Rachel Reeves, postanowiła przywrócić opodatkowanie odpraw pracowniczych. Zamiast 100% zwolnienia z podatku od zysków kapitałowych przy przenoszeniu firmy na pracowników, zwolnienie to zostało teraz obniżone do 50%. Efekt jest dramatyczny. Z dnia na dzień transfery biznesowe do pracowników w Wielkiej Brytanii zostały wstrzymane. 

I maj var antalet nya stiftelser för personalägande (EOT) det lägsta som noterats sedan 2021.

Jest tylko jeden sposób na uniknięcie katastrofy. Konieczne jest przywrócenie 100% zwolnienia z zysków kapitałowych związanych ze sprzedażą spółki pracownikom.

Więcej info   

Pressrecension
Ett urval av 25 anmärkningsvärda artiklar i 10 länder i maj 2026: Österrike, Kanada, Tjeckien, Tyskland, Frankrike, Italien, Slovenien, Sverige, Storbritannien, USA.
Austria: Erste Group Bank boosts its employee share ownership trust.
Canada: Historic decision for Canadian Employee Ownership Trusts. New global employee share plan for Société Générale.
Czechia: After stock options for startups, the time is coming for employee ownership in SMEs.
Germany: Employee Participation Magazine 2026.
France: Renault is relaunching its global employee share ownership plan.
Italy: 60% participation in the new employee share ownership plan at Snam.
Slovenia: Inea number one.
Sweden: Even Bo Rothstein admits it: the butter cutter will have to be Swedish.
UK: Design ID is Northern Ireland’s 20th employee-owned business.
USA: New ESOP fables. Employee Ownership Trusts are coming to America.

The full press review is available on:
              https://www.efesonline.org/PRESS REVIEW/2026/May.htm 

 


Ditt stöd

Why?
Amount in Euro:



A political roadmap for employee ownership in Europe

The EFES needs more members. Download the EFES membership form

What's new on the EFES website?

EFES NEWS distribution: 200.000





























































   Med vänliga hälsningar

 

 
 

Marc Mathieu
Generalsekreterare
EFES - European Federation of Employee Share Ownership
EFAA - Europeiska Federationen för Anställdas Aktieägande
Avenue Voltaire 135, B-1030 Brussels
Tel: +32 (0)2 242 64 30 - Fax: +32 (0)2 791 96 00
E-mail: efes@efesonline.org
Web site: www.efesonline.org
EFES' objective is to act as the umbrella organization of employee owners, companies and all persons, trade unions, experts, researchers, institutions looking to promote employee share ownership and participation in Europe.