Subskrybuj  /  Wypisz się  /  Członkostwo                                                 


EFES NEWSLETTER - GRUDZIEN 2020

  Inżynieria podatkowa

Jaka firma nie marzy o podwojeniu rentowności?

W większości krajów europejskich jest to możliwe do osiągnięcia właśnie dzięki programowi akcjonariatu pracowniczego [„ESOP”], w zależności od wysokości stawek podatku dochodowego od osób prawnych i od dywidendy.

Powszechnie wiadomo, że — bez względu na rodzaj własności — przedsiębiorstwa wykorzystują określone, specyficzne formy inżynierii podatkowej. Niezależnie od tego, czy jest to duża międzynarodowa grupa przedsiębiorstw, działalność jednoosobowa, czy też firma rodzinna, wszyscy mają swoje własne metody.

Z drugiej strony na ogół pomija się fakt, że akcjonariat pracownicza stanowi szczególnie skuteczny mechanizm w tym zakresie dla firm z sektora MŚP.

Istniejący system podatkowy zachęca do tworzenia programów akcjonariatu pracowniczego i zmniejszania nierówności majątkowych. I to bez uchwalania żadnych szczególnych, nowych przepisów. Ta specyfika leży u podstaw sukcesu programów akcjonariatu pracowniczego ESOP.

W rzeczywistości program ESOP umożliwia przeznaczenie zysków przedsiębiorstwa na dodatkowe składki emerytalne dla pracowników-właścicieli przedsiębiorstwa. Po rozdysponowaniu zysku nie ma już podatku od zysku ani od dywidendy. To takie proste.

To właśnie sprawia, że program ESOP jest prostszy i bardziej skuteczny niż jakikolwiek inny program w zakresie własności pracowniczej w sektorze MŚP, zapewnia również pracownikom kapitał własny. Jest to jedna z dwóch najważniejszych przyczyn sukcesu programów ESOP w sektorze MŚP w USA od 1974 roku.

Dlatego też w programach ESOP w USA bierze udział 14 milionów pracowników będących akcjonariuszami firm, w porównaniu z zaledwie milionem w sektorze MŚP w Europie, mimo że populacja USA jest o połowę mniejsza od naszej.

Inżynieria podatkowa jest często potępiana. W wielu przypadkach umożliwia obniżenie podatków z korzyścią dla prywatnych właścicieli firmy kosztem interesu publicznego.

Zupełnie inaczej jest w przypadku inżynierii podatkowej wykorzystującej programy akcjonariatu pracowniczego. Jest to korzystne zarówno dla wszystkich pracowników, jak i dla interesu publicznego. Wszystkie badania wskazują, że przyczynia się on do wzrostu ogólnego dobrobytu i zmniejszenia nierówności.

Inżynieria podatkowa z wykorzystaniem programów akcjonariatu pracowniczego jest dobrą inżynierią podatkową.

Więcej szczegółów tutaj  

 

Recenzja prasowa
Austria: Employee share ownership is organised through dedicated private foundations in a growing set of companies.
Belgium: Proposal to generalize employee share ownership in Belgium.
Canada: New report on the potential for employee ownership in Canada.
Germany: The tax incentives should be multiplied by 10, from 360 to 3,600 € per year.
France: Elections in France: According to the new "Pacte Law", the employee shareholders' representatives must be chosen by election. The fury of the AASGO association at Orange. New employee share plan for CapGemini.
Ghana: Employee share ownership plan for MTM.
Italy: New employee share plan for Atlantia.
Norway: Fiscal incentives in Norway.
UK: The switch to Employee Ownership Trusts is increasing in British SMEs. John Lewis Partnership to cut 1.500 head office jobs.
USA: The New York Times extols the virtues of employee ownership through employee stock ownership plans (ESOPs). And trade groups for employee-owned businesses note bipartisan Congressional support for ESOPs.

Pełny przegląd prasy dostępny jest na:
              http://www.efesonline.org/PRESS REVIEW/2020/November.htm 

 


Twoja pomoc

Czemu?
Kwota w Euro:


A political roadmap for employee ownership in Europe

The EFES needs more members. Download the EFES membership form

What's new on the EFES website?

EFES NEWS distribution: 200.000


   Z powazaniem

 

 
 

Marc Mathieu
Sekretarz Generalny
EUROPEJSKA FEDERACJA AKCJONARIATU PRACOWNICZEGO
EFES - EUROPEAN FEDERATION OF EMPLOYEE SHARE OWNERSHIP
Avenue Voltaire 135, B-1030 Brussels
Tel: +32 (0)2 242 64 30 - Fax: +32 (0)2 791 96 00
E-mail: efes@efesonline.org
Web site: www.efesonline.org
Celem EFESu jest dzialanie jako organizacja zrzeszajace pracowników - wlascicieli i wszystkie osoby, spólki, zwiazki zawodowe, ekspertów, badaczy i instytucje chcace promowac wlasnosc i partycypacje pracownicza w Europie.