Subskrybuj  /  Wypisz się  /  Członkostwo                                                 


EFES NEWSLETTER - MAJ 2021

 Kampania dezinformacyjna we Francji

W ostatnich miesiącach na świecie zawieranych jest coraz więcej transakcji wykupu firm przez pracowników. Jest to wynikiem pandemii. W następstwie kryzysu wielu właścicieli z sektora MŚP ma teraz inne spojrzenie na życie i chce przekazać swoje firmy pracownikom.
Obecnie w Wielkiej Brytanii codziennie jedna firma z sektora MŚP jest przekazywana pracownikom, co daje średnio 85 osób dziennie. Codziennie jedna mała firma! Pracownicy stają się większościowymi udziałowcami firmy i zwykle posiadają nawet 100% jej udziałów, jak to ma miejsce w przypadku SCOP – spółdzielni pracowniczych we Francji.
Dzieje się tak dzięki programom akcjonariatu pracowniczego ESOP i ich brytyjskiej odmianie – EOT (Pracowniczym Funduszom Powierniczym).
Nie są one tożsame z programami zakupu akcji, jakie znamy z dużych firm w Paryżu. Pracownicy nie muszą inwestować swoich oszczędności. Co więcej nie mogliby oni wykupić swojej firmy. Dzięki temu w modelu ESOP pracownicy osobiście nie ponoszą ryzyka finansowego.


Supermenteur  

W kilku krajach ruch spółdzielczy jest jednym z pionierów w zakresie ESOP w sektorze MŚP. To samo dotyczy ruchu związkowego. Na przykład w Walii działa Wales Co-operative Centre , a w Szkocji agencja Co-operative Development Scotland.
Z kolei we Francji mamy obecnie do czynienia z zaskakującym zjawiskiem. W istocie ESOP zyskał we Francji poparcie dzięki kampanii dezinformacyjnej zorganizowanej przez prasę i lobby polityczne.
Kampania ta prowadzona jest przez FAS – organizację zrzeszającą w dużych grupach w Paryżu kilkanaście aktywnych stowarzyszeń pracowników będących akcjonariuszami firm. Dowiedz się więcej


 Nowe ustawodawstwo w Niemczech

Nowa ustawa o akcjonariacie pracowniczym została uchwalona przez Bundestag 22 kwietnia br. Jest to znaczący postęp. Zwiększono zachęty podatkowe, mnożąc je przez cztery, czyli do kwoty 1 440 euro na osobę rocznie. Możemy się spodziewać, że znacznie więcej firm, zarówno tych dużych, jak i z sektora MŚP oraz startupów, wprowadzi programy akcjonariatu pracowniczego. Proces podejmowania decyzji politycznych w Niemczech nagle przyspieszył. Nadal jednak daleko nam do zaleceń praktyków i standardów międzynarodowych (zobacz nasz przegląd prasy). Więcej informacji

Recenzja prasowa
We have a selection of 30 remarkable articles in 12 countries in April 2021: Belgium, Canada, Czechia, France, Germany, Poland, Slovenia, South Africa, Spain, Sweden, UK, USA.
Belgium: EASI is one of the best examples of employee share ownership in Belgian SMEs.
Canada: The post-pandemic recovery offers Canada a golden opportunity to address some of the inequities in our society.
Czechia: Startups calling for legislation to encourage employee share ownership.
Germany: New legislation in Germany.
France: The relative weight of employee share ownership has fallen by 30% in 10 years. Employee buyout for Zelles. French workers' coops sector continues to grow.
Poland: New employee share plan for Ryvu Therapeutcis.
Slovenia: Introduce the ESOP model in Europe. Dewesoft is a good example of employee share ownership in Slovenian SMEs.
South Africa: Trade, Industry and Competition Minister is drafting guidelines on employee ownership and other broad-based ownership schemes.
Spain: New employee share plan for MásMóvil.
Sweden: Bjerking is a 100% employee-owned company in Sweden.
UK: Every day a new SME is transferred to an Employee Ownership Trust. Selling to an employee ownership trust: the benefits and key features.

Pełny przegląd prasy dostępny jest na:
              http://www.efesonline.org/PRESS REVIEW/2021/April.htm 

 


Twoja pomoc

Czemu?
Kwota w Euro:


A political roadmap for employee ownership in Europe

The EFES needs more members. Download the EFES membership form

What's new on the EFES website?

EFES NEWS distribution: 200.000   Z powazaniem

 

 
 

Marc Mathieu
Sekretarz Generalny
EUROPEJSKA FEDERACJA AKCJONARIATU PRACOWNICZEGO
EFES - EUROPEAN FEDERATION OF EMPLOYEE SHARE OWNERSHIP
Avenue Voltaire 135, B-1030 Brussels
Tel: +32 (0)2 242 64 30 - Fax: +32 (0)2 791 96 00
E-mail: efes@efesonline.org
Web site: www.efesonline.org
Celem EFESu jest dzialanie jako organizacja zrzeszajace pracowników - wlascicieli i wszystkie osoby, spólki, zwiazki zawodowe, ekspertów, badaczy i instytucje chcace promowac wlasnosc i partycypacje pracownicza w Europie.