Subskrybuj  /  Wypisz się  /  Członkostwo                                                 


EFES NEWSLETTER - LUTY 2021

 Ilu akcjonariuszy-pracowników w Europie?

Liczba pracowników będących akcjonariuszami firm w Europie stale rośnie.

Wskazują na to wstępne dane z nowego Rocznego Spisu Akcjonariatu Pracowniczego w Europie, który zostanie opublikowany w kwietniu przyszłego roku.

Zamieszczony w nim wykres umożliwia dostrzeżenie zmian zachodzących w tym zakresie w spółkach giełdowych, a także we wszystkich dużych przedsiębiorstwach (notowanych i nienotowanych na giełdzie), jak również w sektorze MŚP.


Negatywny wpływ na rozwój akcjonariatu pracowniczego w dużych firmach wywarły przepisy prawne przyjęte przez rządy takich krajów, jak Francja czy Dania na początku 2010 r. i w późniejszych latach.  W Stanach Zjednoczonych akcjonariat pracowniczy jest istotną kwestią dla wielu firm.

Ostatnio polityka w tym zakresie znów stała się bardziej sprzyjająca, jednak wstrząsy związane z jej zmianami wciąż nie zostały zapomniane. Łatwiej jest stracić zaufanie, niż je odzyskać. W Danii, na przykład, zachęty podatkowe zostały zniesione w 2011 r. i przywrócone w 2016 r., jednak wciąż niewiele firm podjęło ryzyko ponownego inwestowania w programy akcjonariatu pracowniczego.

W sektorze MŚP panuje w tym zakresie zastój i liczba pracowników będących akcjonariuszami firm w Europie utrzymuje się na poziomie około jednego miliona osób. Z wyjątkiem Wielkiej Brytanii, żaden z krajów europejskich nie stworzył jeszcze systemu akcjonariatu pracowniczego dostosowanego do potrzeb sektora MŚP (z wyjątkiem spółdzielni pracowniczych). W przeciwieństwie do USA, w których tylko w programach akcjonariatu pracowniczego bierze udział 14 mln pracowników.

Przy obecnym tempie Europa będzie potrzebowała nieco ponad 400 lat, aby liczba pracowników będących akcjonariuszami firm osiągnęła porównywalną wartość do tej, jaka jest dziś w Stanach Zjednoczonych.

Zacznijmy działać, stać nas na więcej!

Recenzja prasowa
Wybór 24 niezwyklych artykulów w 7 krajach w grudniu 2020 roku: Belgia, Chiny, Niemcy, Francja, Wlochy, Wielka Brytania, USA.
Czechia: Taylor Guitars shifts to an ESOP plan.
Denmark: Political campaign to promote workers' cooperatives in Denmark.
Germany: In the European ranking of employee share plans for startups, Germany and Belgium are at the very last place.
France: New employee share plan for Suez. Business transfers through workers' co-operative.
Italy: Employee ownership in SMEs. Call for the representation of employee shareholders on the boards of large European companies.
Latvia: New regime for taxation of employee stock options.
Spain: Josetxo Hernandez takes stock of 37 years at the head of ASLE, the Basque federation of sociedades laborales.
Sweden: Stock options should receive better treatment in Sweden.
UK: Employee Ownership Trusts increasing in popularity.
USA: Employee-ownership companies set to outperform in anticipated 2021 recovery.  Iconic Taylor Guitars to become 100% employee-owned company. Top Biden economist: Encouraging employee ownership could improve job quality, increase workers' wealth & productivity.

Pełny przegląd prasy dostępny jest na:
              http://www.efesonline.org/PRESS REVIEW/2021/January.htm 

 


Twoja pomoc

Czemu?
Kwota w Euro:


A political roadmap for employee ownership in Europe

The EFES needs more members. Download the EFES membership form

What's new on the EFES website?

EFES NEWS distribution: 200.000


   Z powazaniem

 

 
 

Marc Mathieu
Sekretarz Generalny
EUROPEJSKA FEDERACJA AKCJONARIATU PRACOWNICZEGO
EFES - EUROPEAN FEDERATION OF EMPLOYEE SHARE OWNERSHIP
Avenue Voltaire 135, B-1030 Brussels
Tel: +32 (0)2 242 64 30 - Fax: +32 (0)2 791 96 00
E-mail: efes@efesonline.org
Web site: www.efesonline.org
Celem EFESu jest dzialanie jako organizacja zrzeszajace pracowników - wlascicieli i wszystkie osoby, spólki, zwiazki zawodowe, ekspertów, badaczy i instytucje chcace promowac wlasnosc i partycypacje pracownicza w Europie.